Prime Banking - Kredyty hipoteczne, Kredyty gotówkowe, Ubezpieczenia Gdańsk Gdynia Sopot Trójmiasto

Czy otrzymam kredyt hipoteczny? – najczęstsze pytanie naszych klientów

Najczęściej zadawanym dziś pytaniem przez naszych klientów bezsprzecznie jest pytanie „czy dostanę dziś kredyt hipoteczny?”. Rok 2022 okazał się być rokiem ograniczeń w przyznawaniu kredytów hipotecznych. Jeśli dołożymy do tego inflację oraz wyższe stopy procentowe, pytanie często wydaje się zasadne. Zastanawiasz się nad kredytem hipotecznym w 2023 roku? Planujesz zakup od dłuższego czasu i boisz się o swoją zdolność kredytową? Zadajesz sobie pytanie – czy otrzymam kredyt hipoteczny?

Poniżej postaramy się rozwiać Twoje wątpliwości.

Czy otrzymam kredyt hipoteczny w 2023 roku

W Nowym Roku nie spodziewamy się już kolejnych negatywnych informacji na rynku kredytowym. Mamy do czynienia z małą stabilizacją oprocentowania, jest ono nawet niższe niż 2-3 miesiące temu. Do tego kredyt hipoteczny z oprocentowaniem stałym jest często niżej oprocentowany niż ten kredyt o zmiennej stopie procentowej. Spodziewamy się, że w 2023 roku większość nowo zaciąganych kredytów hipotecznych będzie opartych o oprocentowanie stałe.

Co ze zdolnością kredytową w 2023 roku?

Rada Polityki Pieniężnej przynajmniej na jakiś czas wstrzymała się z kolejnymi podwyżkami stóp procentowych. Do tego środowisko bankowe mocno naciska na KNF, aby wycofał się z rekomendacji, które znacznie ograniczają zdolność kredytową. Aby dziś otrzymać kredyt hipoteczny oprocentowany 8% w skali roku, należy wykazać się zdolnością kredytową przy założeniu oprocentowania na poziomie 13%. To jeden z głównych czynników powodujących, że zdolność kredytowa jest znacznie niższa niż przed rokiem. W obecnej sytuacji spodziewamy raczej się łagodzenia restrykcji kredytowych.

Co jeśli nie ma zdolności kredytowej? – rozwiązania

Każdy przypadek traktowany jest indywidualnie, zapraszamy zatem do konsultacji na których wyliczymy Twoją zdolność kredytową. Co jeśli jednak Twoje dochody nie pozwolą na zakup wymarzonej nieruchomości? Poniżej podsuwamy parę rozwiązań:

  1. Wydłużenie okresu kredytu i/lub zwiększenie wkładu własnego. Wydaje się dość oczywiste – zaciągając kredyt na dłuższy okres, potencjalna rata będzie niższa. To powoduje, że będziesz miał zdolność kredytową na wyższą kwotę.
  2. Spłata zobowiązań. Karta kredytowa, dodatkowy limit w koncie, drobne raty – to wszystko może znacznie obniżyć Twoją zdolność kredytową.
  3. Podłączenie dodatkowych kredytobiorców. Partnerka, rodzice, brat, siostra – często dołączenie dodatkowego kredytobiorcy może znacznie zwiększyć możliwości kredytowe.
  4. Dodatkowe zajęcie. Jeśli w Twoim życiu jest przestrzeń na dodatkowe zajęcie, to jest to potencjalne rozwiązanie. Nawet praca na pół etatu już po kilku miesiącach może mocno zwiększyć Twoją zdolność kredytową

Ostatnim, najważniejszym rozwiązaniem jest NIEOGRANICZANIE SIĘ DO JEDNEGO BANKU. Różnice w zdolności kredytowej w bankach sięgają od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych!

Więcej o różnicach w zdolności kredytowej piszemy tutaj

Zespół PRIME BANKING