Ekspert kredytowy (dawniej doradca kredytowy), może pomóc wybrać Ci najkorzystniejszą ofertę oraz znacznie przyspieszyć proces kredytowy. Wśród głównych zalet współpracy z doradcą można wymienić dostęp do wiedzy o rynku w jednym miejscu oraz znaczną oszczędność czasu dla osoby wnioskującej o kredyt. Jeśli zastanawiasz się nad kredytem hipotecznym i czujesz się przytłoczony ilością informacji, rozważ współpracę z ekspertem.
Dla osób, które nie miały jeszcze okazji współpracować z ekspertem, poniżej w kilku krokach opisujemy etapy współpracy.
1. Kontakt – poznajmy się
Podczas naszej pierwszej rozmowy telefonicznej wyjaśnimy Ci krok po kroku zawiłości procesu kredytowego. Zaproponujemy Ci spotkanie w dogodnym miejscu i czasie:
- W oddziale
- Online
- Na mieście (Sturbucks, Costa, dowolna kawiarnia)
- U Ciebie
Możemy również zebrać od Ciebie najważniejsze informacje telefoniczne i w ciągu paru godzin przesłać na Twoją skrzynkę solidne podsumowanie.
Bardzo dbamy o jakość świadczonych usług, dlatego KAŻDY z naszych klientów otrzymuje na maila podsumowanie naszego spotkania czy rozmowy telefonicznej.
Zdajemy sobie sprawę, że dla naszych klientów często nie jest to łatwe, dlatego zależy nam by na Twoim mailu znalazły się informacje:
- Podsumowanie i wyliczenie zdolność kredytowej
- Oferty bankowe – pełen przegląd, oprocentowanie stałe i zmienne
- Podsumowanie kosztów początkowych, miesięcznych, całkowitych (bankowe, notarialne, skarbowe)
- Lista niezbędnych dokumentów
- Opis procesu kredytowego
- Linki do rekomendacji o naszej pracy,
2. Spotkanie kredytowe – plan działania
Spotkanie to kluczowy moment naszej współpracy – twra ok 45 min do nawet 2-3h.
W jego trakcie omawiamy i opracowujemy STRATEGIĘ DZIAŁANIA.
Ty – opisujesz nam co jest dla Ciebie ważne, jakie czynniki musimy wziąć pod uwagę dobierając dla Ciebie ofertę.
My – przygotowujemy wyliczenia, szczegółowo omawiamy dalsze kroki i odpowiadamy na wszystkie Twoje pytania.
Wybieramy i omawiamy:
- Banki do których składamy wnioski
- Ofertę w ramach każdego banku
- Oprocentowanie (zmienne czy stałe)
- Raty (równe czy malejące)
- Dodatkowe ubezpieczenia i produkty
Opracowujemy przebieg całego procesu i przepływu dokumentów.
3. Proces kredytowy – etap składania wniosków kredytowych
Kolejny etap to złożenie wniosków kredytowych w 2-3 wybranych bankach. Tak naprawdę ogromna część tego etapu jest po naszej stronie:
- przygotowujemy i wypisujemy wnioski kredytowe,
- kompletujemy dokumenty,
- rejestrujemy oferty w systemach bankowych,
- na koniec potwierdzamy i przesyłamy Ci formularze informacyjne – dokumenty potwierdzające złożenie wniosku kredytowego na konkretną ofertę.
Składamy wnioski w bankach – wnioski przechodzą 3 analizy:
– analiza finansowa – bank sprawdza tzw. scoring bankowy oraz badana jest Twoja zdolność kredytowa. Bank analizuje stabilność dochodów, sytuację rodzinną, koszty utrzymania i historię kredytową. CZAS – ok 1-5 dni
– analiza techniczna – kolejnym etapem jest potwierdzenie wartości nieruchomości, która będzie zabezpieczeniem kredytu. W tym celu bank chce otrzymać tzw. operat szacunkowy – wycenę nieruchomosci , przeprowadzoną przez licencjonowanego RZECZOZNAWCĘ MAJĄTKOWEGO. Koszt takiego operatu to ok 450zł w przypadku mieszkania oraz ok 700-800zł w przypadku domu. CZAS – ok 5 dni.
– analiza prawna – ostatni etap. Po wycenie nieruchomości oraz przeanalizowaniu wniosku pod względem finansowym, dokumenty przekazywane są do prawnika, który weryfikuje stan prawny przedmiotu zabezpiecznia – sprawdza i potwierdza możliwość zabezpieczenia się na nieruchomosci. CZAS – ok 1- 5 dni
Na każdym etapie jesteśmy w stałym kontakcie – otrzymujesz od nas update z postępami prac.
4. Decyzja kredytowa i umowa
Na tym etapie mamy już dla Ciebie 2-3 alternatywne decyzje kredytowe – przesyłamy Ci na maila:
- Decyzję kredytową
- Umowę kredytową
- Formularz informacyjny.
Teraz, kiedy mamy już kilka potencjalnych opcji i rozwiązań, negocjujemy z bankiem warunki kredytu.
Z Tobą umawiamy się na omówienie decyzji kredytowej. Jeśli jesteś zajętą osobą – po prostu opisujemy Ci dokładnie najważniejsze jej założenia.
Pamiętaj – masz czas na decyzję. Umowa jest ważna przynajmniej 30 dni. Po jej podpisaniu masz czas na uruchomienie kredytu. Od 30 do 90 dni ( w skrajnym przypadku nawet 180).
Jeśli decyzja jest podjęta – umawiamy Cię na podpisanie umowy w konkretnym oddziale bankowym.
Pamiętaj – pierw umowa , później akt.
5. Uruchomienie kredytu
Przed ostatni etap naszej współpracy.
Po podpisaniu umowy kredytowej w banku, umawiamy Cię do notariusza celem podpisania aktu notarialnego. To tutaj stajesz się w pełni właścicielem nowej nieruchomości. Gratulujemy:) No…prawie. Pozostaje jeszcze tylko za nią zapłacić. Jak to wygląda dalej?
W bankowej umowie kredytowej znajdują się tzw. warunki do uruchomienia.
Standardowo należą do nich:
- potwierdzenie wniesienia wkładu własnego
- potwierdzenie złożenia wniosku do Sądu o wpis hipoteki do księgi wieczystej
- dostarczenie do banku aktu notarialnego przeniesienia własności (który najczęściej „załatwia” też powyższe dwa warunki)
- ubezpieczenie nieruchomości od ognia i innych zdarzeń losowych
- złożenie dyspozycji uruchomienia środków.
Oczywiście warunków może być więcej – dostarczenie zaświadczeń o niezaleganiu z ZUS i US, potwierdzenie zamknięcia zobowiązań kredytowych, itp.
Jeśli spełnimy wszystkie warunki – bank uruchomi kredyt na konto sprzedających.
Z reguły odbywa się to w ciągu jednego do 5 dni.
6. Optymalizacja
Wielu naszych klientów myśli, że nasza współpraca kończy się na etapie uruchomienia kredytu. Nic bardziej mylnego – pozostajemy z Tobą w kontakcie również później.
Po pierwsze – cały czas jesteśmy do Twojej dyspozycji, zawsze chętnie pomożemy, odpowiemy na pytania techniczne, czy ogólne z dziedziny bankowości i finansów. Jeśli masz pytanie – zwyczajnie dzwoń lub pisz.
Po drugie – sami się odezwiemy jak tylko pojawią się lepsze, tańsze oferty bankowe. Nie traktuj swojego kredytu jak zobowiązania na 20 czy 30 lat. Przyjmij, że za jakiś czas może pojawić się korzystniejsza oferta kredytowa – być może dobrym rozwiązaniem będzie zrefinansowanie kredytu (przeniesienie do innego banku).
Po trzecie – profil naszej działalności to także UBEZPIECZENIA. Bardzo chętnie porozmawiamy o ubezpieczeniu nieruchomości, ubezpieczeniu na życie czy dodatkowej emeryturze.
No i po czwarte…oczywiście chętnie wpadniemy na parapetówkę:)