Własne „M” – koszty okołokredytowe

Własne „M” – koszty okołokredytowe

Zakup wymarzonej nieruchomości to duży i stresujący krok naprzód. Poza dokładnymi oględzinami domu czy lokalu, sprawdzeniem okolicy czy zapoznaniem się z dostępną dokumentacją, warto również dokładnie przeliczyć koszty okołokredytowe, ponieważ ich ilość może nas zaskoczyć.

Koszty okołokredytowe dzielimy na kilka grup:

 1. Koszty bankowe:
  1. Głównym z nich jest prowizja banku (bądź tzw. Opłata przygotowawcza) – jest to koszt udzielenia kredytu. Na dzień dzisiejszy banki pobierają od klientów prowizję od 0% do nawet 5%. Czasem zwana jest ładniej „ubezpieczeniem na życie” lub „ubezpieczeniem utraty pracy”, jednak nie oszukujmy się, to prowizja na której najwięcej zarabia bank. Często można ją skredytować.
  2. Ubezpieczenie niskiego wkładu. Dziś rynek kredytów jest mocno podzielony – część banków udziela kredytów maksymalnie na 80% wartości nieruchomości, część nadal na 90% wartości nieruchomości. Natomiast jeśli klienci nie dostarczą mimo wszystko 20% wkładu własnego, bank często narzuca na nich dodatkowe ubezpieczenie – tzw. Ubezpieczenie niskiego wkładu, płatne jednorazowo przed uruchomieniem, odnawialne co 3 lata bądź (najczęściej) jest to po prostu podniesione oprocentowanie do momentu osiągnięcia salda zadłużenia na poziomie 80% wartości nieruchomości.
  3. Ubezpieczenie pomostowe – do czasu wpisu hipoteki do księgi wieczystej. Wpis trwa od 2 tygodni do ok 1 miesiąca. W tym czasie mamy podwyższone oprocentowanie.
  4. Ubezpieczenie na życie – każdy bank zaproponuje rozwiązanie, jednak nie w każdym jest ono obowiązkowe.
  5. Ubezpieczenie utraty pracy – jak wyżej.
  6. Ubezpieczenie nieruchomości – przez uruchomieniem kredytu należy przedstawić (bądź wykupić w banku) polisę od ognia i innych zdarzeń losowych. Istnieje konieczność odnawiania polisy co roku.
  7. Wycena – przed podjęciem decyzji bank misi wycenić nieruchomość
 2. Koszty notarialne i sądowe
  1. Taksa notarialna – opłata za czynności wykonywane przez notariusza. Można negocjować.
  2. Podatek PCC2 – na rynku wtórnym. 2% wartości nieruchomości.
  3. Podatek PCC3 – 19zł, płatny do 2 tygodni od uruchomienia kredytu
  4. Wpis hipoteki do KW – 200zł
 3. Koszt związany z usługami pośrednika na rynku nieruchomości – jak wiadomo nie są to instytucje charytatywne. Cześć pośredników pobiera swoje wynagrodzenie tylko od sprzedających, jednak najczęściej będziemy musieli opłacić od ok 1,5% do 3,5% prowizji.

Po szczegóły zapraszamy do kontaktu.

Kontakt

Prime Banking
Gdańsk
NIP: 646-262-58-90
Regon: 242745741

Tel: 506 341 129
E-mail: lukasz.kubista@prime-banking.pl

Lokalizacja

Napisz do nas

[contact-form-7 404 "Not Found"]