Co to jest BIK?

Co to jest BIK?

Z racji tego że żyjemy w czasach pełnej inwigilacji, instytucja taka jak BIK ma prawo istnieć i ma się dobrze. Biuro Informacji Kredytowej „kolekcjonuje” informacje techniczne o wszystkich kredytobiorcach – znaleźć tutaj można wszystkie informacje na temat zaciągniętych zobowiązań, takich jak:

  • Forma – kredyt ratalny, karta kredytowa, debet
  • Instytucja (Bank, firma pożyczkowa, itp.)
  • Kwota początkowa
  • Aktualne saldo zadłużenia
  • Wysokość rat

I co najważniejsze:

  • Historia spłaty – kwoty spłat, ilość dni opóźnienia na każdej racie, kwota opóźnienia.

Powyższa historia kredytowa przekuta jest na punkty. Za każdą regularną wpłatę, każdą nadpłatę kredytu punktacja idzie w górę; za każde najdrobniejsze opóźnienie punkty są odejmowane. Na podstawie właśnie tej punktacji bank określa czy kredytobiorca jest bardziej czy mniej wiarygodny.

 

Dlatego BIK jest tak istotnym źródłem informacji w całym procesie kredytowym. Po złożeniu wniosku kredytowego banki w pierwszej kolejności zaciągają dane z BIK, często stopniując ofertę – lepsza dla klientów z „dobrym scoringiem” gorsza (lub żadna) dla klientów ze scoringiem gorszym.

 

Ważne dla potencjalnego kredytobiorcy jest również informacja, że punktację można obniżyć także za sprawą tzw. Zapytań kredytowych. Innymi słowy, idąc dziś główną ulicą bankową w mieście, wchodząc do każdego z banków i sprawdzając zdolność może okazać się że w ostatnim banku już nie mamy szans na kredyt ze względu na zbyt dużą ilość zapytań o kredyt w zbyt krótkim czasie.

Dlatego istotna jest tu funkcja doradcy kredytowego. Najlepiej PRIME BANKING 😉

Swoją punktację / historię kredytową można pobrać w formie raportu za ok 30zł na stronie www.bik.pl.

Kontakt

Prime Banking
Gdańsk
NIP: 646-262-58-90
Regon: 242745741

Tel: 506 341 129
E-mail: lukasz.kubista@prime-banking.pl

Lokalizacja

Napisz do nas

[contact-form-7 404 "Not Found"]